ŞEFKAT KAHRAMANLARIMIZ İLE İFTAR PROGRAMINDA BULUŞTUK

Barınmaya ve korunmaya ihtiyacı olan çocuklar ve bu çocuklara refakat eden aileler için Valiliğimiz himayelerinde İl Müdürlüğümüz tarafından iftar programı düzenlendi.
 
Gerçekleştirilen iftar yemeğinde salonda bulunan masaları tek tek gezen Sayın Valimiz Ersin YAZICI ve Hanımefendi YAZICI, çocuklar ve aileler ile yakından ilgilendiler.
 
Programda bir konuşma gerçekleştiren İl Müdürümüz Mustafa AKBIYIK, Çeşitli nedenler ile öz ailesi yanında bakımları bir süre için sağlanamayan çocuklarımızın kendi aile ortamlarında eğitim, bakım ve yetiştirme sorumluluğunu kısa veya uzun süreli olarak, ücretli veya gönüllü statüde devlet denetimde paylaşan, bu sorumluğu gösteren uygun aile ya da kişilere “koruyucu aile” diyoruz. Neden koruyucu aile diyoruz; çünkü çocukların sağlıklı yetişebilmeleri için kendilerini koruyacak, sevecek, destekleyecek her türlü ihtiyaçlarını karşılayacak sıcak bir aile ortamına ihtiyaçları vardır. Çocuklara yardım edebilmenin en iyi yolu, öz ailesinin şartları iyileşinceye kadar başka bir aile yanında bakımlarının sağlanmasıdır. Bu nedenle, tüm dünyada korunmaya ihtiyacı olan çocuklar için en tercih edilen bakım şekli ülkemizde de olduğu gibi koruyucu aile bakımıdır.  Bu nedenledir ki; çocuğa yönelik sosyal hizmet modelleri içerisinde Bakanlığımızın en çok önem verdiği model Koruyucu Aile modelidir. Bakanlığımızın uyguladığı isabetli politikalar neticesinde 2004 yılında Türkiye genelinde 492 olan koruyucu ailedeki çocuk sayısı bugün itibariyle 5500’lere ulaşmıştır. Bugün ise bizler Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü olarak hizmetlerimizin en önemli ayağı olan koruyucu ailelerimizle birlikte, elimizden gelen en iyi hizmeti sunmaya çalışıyoruz. İlimizde şu an şefkat kahramanı olarak nitelendirdiğimiz 122 koruyucu ailemiz bulunmaktadır ve bu sevgi dolu yüreklerde geleceğimizi emanet ettiğimiz 150 çocuğumuz bulunmaktadır. 2017 yılının ilk yarısında ise 19 çocuğumuz sevgi dolu yüreklere yerleştirilerek, Türkiye’de 81 il içerisinde nüfusa göre oranlandığında, ilimiz koruyucu ailedeki çocuk sayısı bakımından 2. Sıraya yükselerek lider il olmuştur. Halen de ivmemiz daha yukarılara doğru ilerlemektedir. Şefkat kahramanı ailelerimize, çocuklarımızı himaye ettikleri ve gönüllerini açtıkları için biz kez daha buradan sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz. ifadelerini kullandı.
 
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının geliştirdiği koruyucu aile hizmet modelinin korunmaya ihtiyacı olan çocukların aile ortamında büyüyebilmesi için büyük bir imkân olduğunu dile getiren Sayın Valimiz Ersin YAZICI, “Çeşitli nedenlerle aile ortamından uzak kalmış çocuklarımıza aile ortamı sunmak bizlerin görevidir. Devlet olarak bunu bizler yaparken aile ortamına sahip çıkan insanlarımızın da bu ortamdan uzaklaşmış çocuklara sahip çıkması, onları kendi evlatları gibi görüp aile sevgisi ve şefkatiyle gözetmesi bizleri son derece sevindirmektedir. Bütün koruyucu ailelerimize çok teşekkür ediyorum. Aile ortamından uzak kalmış çocuklarımıza hep beraber sahip çıkmaya devam edeceğiz. Ben çocuklarımız ile beraber sizlere ömür boyu mutluluklar diliyor, bu davranışınızın diğer ailelere de örnek olmasını temenni ediyorum.” dedi.

Aileye önem verilmesi gerektiğini ve aile kavramının yaşatılırsa toplumun güçlü olacağını da belirten Sayın Valimiz Ersin YAZICI, “Bu buluşmaların anlamı aslında hepimizin büyük bir aile olduğumuzu gösteriyor. Bu büyük ailenin bir araya gelip toplum olarak sorumluluklarımızı yerine getirme konusunda birlikteliğimizi ortaya koymaktır.  Aile, toplumun temel taşıdır. İyi yetişmiş bireyler iyi kurulmuş ailelerden yetişir.  Aile var oldukça, sağlıklı nesiller var olacaktır. Aile, bireyin huzuru ve mutluluğudur, toplumun birliği ve beraberliğidir, kültürün, tarihin sürekliliğidir. Hayır da yarışmak ne güzel. Fakat sayılarımız üzerinden değil yaptığımız işlerin mahiyeti üzerinden yarışalım. Sizlerin öncülüğünde, devletimizin sıcak eli her yere ulaşsın, daha iyi bir gelecek inşa edelim. Peygamber Efendimizin buyurduğu gibi  'En hayırlı ev,  içinde yetim olan ve yetime iyi davranılan evdir.'  İnanıyorum ki sizlerin evleri de bakıma muhtaç çocuklarımızın bulunduğu o en hayırlı evlerdendir.” dedi.
 
Bu organizasyonun çok anlamlı olduğunu vurgulayan Sayın Valimiz Ersin YAZICI, aileler ile birlikte olmaktan memnuniyet duyduğunu ifade ederek, ailelerin çok hayırlı bir sorumluluk üstlendiklerini söyledi.
 
Program sonunda İl Müdürümüz Mustafa AKBIYIK; Engelli-Yaşlı, Koruyucu Aile, Şehit Yakını, Gazi Aileleri ile ilgili yaptığımız tüm çalışmalarda bize desteklerini esirgemeyen ve her zaman yanlarımızda olduklarını bize hissettiren Sayın Valimizin eşleri Hanife YAZICI Hanımefendiye ve Garnizon ve 9. Ana Jet Üs Komutanı Hv. Plt. Tuğg. Kemal TURAN’ın eşleri Yarbay Melek TURAN’a kurumumuz adına kattıkları değerler ve destekler adına şilt takdim etti.


Sonraki Sayfa: SEVGİDE HER ZAMAN GÜÇ VARDIR

Önceki Sayfa : KADİR GECEMİZ MÜBAREK OLSUN (21 HAZİRAN 2017)