KADINA YÖNELİK ŞİDDETLE MÜCADELE İL EYLEM PLANI HAZIRLIK ÇALIŞTAYI BAŞLADI

Balıkesir Valiliği ile Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü tarafından 28 Şubat / 1-2 Mart tarihleri arasında yapılacak 'Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele İl Eylem Planı Hazırlık Çalıştayı' başladı.
 
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yürütülen "Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele İl Eylem Planı" kapsamında 2018 – 2021 yıllarını kapsayacak 3. dönem çalışmalarla ilgili 28 Şubat ve 1-2 Mart tarihleri arasında ilimizdeki tüm paydaş kurumların katılımıyla çalıştay düzenleniyor.
 
Çalıştaya, Sayın Valimiz Ersin YAZICI, Garnizon ve 9. Ana Jet Üs Komutanı Hava Pilot Tuğgeneral Kemal TURAN, Baro Başkanı Av. Erol KAYABAY, Karesi Kaymakamı Abdülkadir DEMİR, İl Emniyet Müdürü Cengiz ZEYBEK, İl Jandarma Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Murat KINAY, Balıkesir Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Necatibey Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet BAŞTÜRK, İl Milli Eğitim Müdürü Yakup YILDIZ, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Zekeriyya ERDURMUŞ, İl Müftü V. Ramazan TOPCAN, Çalışma ve İş-Kur Müdürü Nazım BALCI, İl Müdürümüz Ahmet ÇAKAR ve Sivil Toplum Kuruluşları ile kurum temsilcileri katıldı.
 
Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başlayan açılış programında Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından hazırlanan 'Kadına Şiddet İnsanlığa İhanettir' konulu video gösterildi.
 
Programda ilk olarak, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğümüze bağlı Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi Müdürü Psikolog Güzin AKBABA, Kadına Yönelik Şiddet ile Mücadele İl Eylem Plânı hakkında bir sunum yaptı.
 
Yaptığı sunumda Psikolog Güzin AKBABA “Şiddet her kime, ne sebeple ve ne şekilde yönelmiş olursa olsun, kabul edilemez, üstü örtülemez ve hiç kimse için tolere edilemez bir kavram! Ve özellikle bugün burada toplanmamızın ve bu çalıştayın yapılmasını gerekli kılan Şiddetin en yaygın biçimlerinden biri olan Kadına Yönelik Şiddet Kadınların Haklarının ve temel özgürlüklerinin ihlalidir ve unutulmamalıdır ki bir suçtur.” ifadelerine yer verdi.
 
Ardından İl Müdürümüz Ahmet ÇAKAR yaptığı konuşmada, “Biliyoruz ki şiddet, bir insan hakkı ihlalidir, sosyal, kültürel ve ekonomik açıdan insani gelişme önünde büyük bir engeldir. Modern Çağ dediğimiz bugünümüzde, kadınımız, çeşitli yönlerden şiddete maruz kalıyorsa bu bizim kabul edeceğimiz bir gerçek olamaz. Bakanlığımız, şiddetin kabul edilemez olduğuna dair inanç ile çalışmalarını kararlılıkla sürdürmektedir. Bu kapsamda yapılan çalışmaların çok geniş bir yelpazede tüm taraflar olarak şiddete sıfır tolerans ilkesi çerçevesinde mücadele ederek sürdürülmesi gerekmektedir.” dedi.

Sayın Valimiz Ersin YAZICI ise,  kadına yönelik şiddet ile mücadelede değerler eğitimi ve iletişimin önemli yararlar getireceğini söyledi.
 
"Okullarda öğrencilere bizi biz yapan insanlığa özgü değerlerle ilgili eğitim verilmesi şiddeti önlemede büyük etkendir." ifadelerini kullanan Sayın Valimiz Ersin YAZICI, böylece çocukların gelecekte daha olumlu daha düzgün davranış kalıplarını kazanmasının sağlanacağını dile getirdi.
 
Kadına şiddetle mücadelenin önce ailede başladığına işaret eden Sayın Valimiz Ersin YAZICI, "Kadına yönelik şiddetle mücadele çok yönlü bütüncül bir yaklaşımı gerektirmektedir. Toplumun tüm kesimlerinin ortak ve kararlı bir mücadele içerisinde olması gerekmektedir. Aile bağlarının güçlenmesi şiddeti önleyecek en büyük etken. Değerler eğitimi ile değerlerimizi güçlendirmeliyiz. Şiddete çare aileyi, değerlerimizi ve adalet duygusunu güçlendirmekten geçiyor." şeklinde ifade etti.

28.02.2018


Sonraki Sayfa: BALIKESİR VERGİ DAİRESİ BAŞKANI'NDAN İL MÜDÜRLÜĞÜMÜZE ZİYARET

Önceki Sayfa : GÜÇLÜ KADIN, GÜÇLÜ AİLE, GÜÇLÜ TOPLUM